Recenze HTC Desire HD
Autor: Michal Petráček
Zveřejněno: 31. 7. 2011, 18:56
Technická specifikace telefonu
Zobrazit komentáře (0)
HTC Desire HD je velice kvalitní a výkonný telefon, na který by se ještě nemělo zapomínat.

HTC Desire HD - Ideální manažerský telefon
Klady x zápory
+
4,3“ displej
768MB RAM
1GHz procesor + HW akcelerace grafiky Adreno 205
Pevná konstrukce
HTC Sense
8MPx fotoaparát
-
SLCD displej
U některých kusů špatné lícování krytu
1230MAh baterie
Obsah balení:
Telefon
Nabíječka
Synchronizační kabel k PC
Sluchátka
Manuál
Zpracování:
Když telefon vezmete poprvé do ruky, ohromí vás velikost displeje. Oproti předchůdci HTC Desire narostl do všech stran. Jeho rozměry jsou: 123 × 68 × 12 mm a vinu na tom má právě obří S-LCD displej s rozlišením 800x480 bodů, který zabírá téměř celou přední část telefonu. Pouze navrchu zůstává místo pro reproduktor, signalizační diodu, senzor okolního světla a proximity senzor.Záda telefonu jsou střídmá a jediné, co zde najdeme je vystupující čočka 8MPx fotoaparátu a dvojitou přisvětlovací LED diodu.
Hmotnost telefonu je 163 g. V kapse ho sice ucítíte, ale to je daň za velice pevnou kovovou konstrukci tohoto telefonu. Celé tělo je tvořeno jedním kusem hliníku
a tak zde nepřichází v úvahu jakékoli vrzání. Jedinou výhradu ke konstrukci bych měl ke spodnímu krytu zadní části, který kryje SIM kartu a paměťovou kartu. U první série tohoto telefonu se objevili kusy, u kterých tento díl nepřesně lícoval a občas byla mezi krytem a kovovým tělem patrná až 0,5 mm velká mezera. To je u takto drahého a vybaveného přístroje škoda.
Hardware a výkon
HTC Desire HD je skutečně výkonný telefon. Může za to procesor s taktem 1GHz s HW akcelerací grafiky Adreno 205, který slibuje 4x vyšší výkon než Adreno 200 ve starším modelu HTC Desire. Další předností je operační paměť RAM, které je zde hned 768MB. Celkově je telefon velice svižný a za celou dobu používání jsem se nesetkal s žádným zásekem.
Hlavní předností tohoto telefonu, je bezesporu displej. Práce na 4,3“ displeji jako je například psaní, prohlížení internetu nebo hraní her, je prostě radost. Zážitek ze stejných činností na přístrojích s menším než 4“ displejem je nesrovnatelný. Jediné, co občas kazí radost, je čitelnost displeje na slunci. Oproti Super Amoled (SA) displejům má vybledlejší černou barvu a ztrácí v intenzitě poosvětlení. Při běžné práci si toho nevšimnete, ale pokud byste chtěli pracovat venku za slunečného dne, ani při nejvyšší intenzitě jasu na displej neuvidíte zcela ideálně. Je sice pravda, že SuperLCD displeje vykreslují barvy reálněji než displeje SA, ale kdyby se HTC dokázalo dohodnout se Samsungem na použití SA displeje, byl bych osobně radši.
Op. Systém a aplikace
V době psaní recenze (cca 5.6.2011) byla již pro telefon uvolněna oficiální aktualizace systému na nejnovější verzi android 2.3. Za tento krok bych HTC pochválil, protože byl snad první z velkých hráčů, kdo tuto aktualizaci pro své telefony uvolnil. S touto verzí systému je telefon velice svižný. Nezaznamenal jsem žádný zásek ani lag.
Výrobce obohatil telefon o svou nadstavbu HTC Sense v novější verzi než u předchůdce HTC Desire. Nově nabízí tyto funkce: Při zobrazení zmenšenin ploch je možné měnit jejich pořadí. Stačí na jedné podržet prst a přetáhnout ji na jiné místo. Další novinkou je možnost odinstalace aplikací při stisknutí tlačítka menu, když máte zobrazený seznam aplikací. Ale nejpodstatnější změnou je ikona vedle telefonu. Když na ni tapnete, zobrazí se nabídka , aplikací a zkratek, které je možné přidat na plochu. Toto bylo možné i v předchozí verzi HTC Sense, ale novinku je možnost změny zde vzhledu, tapety, zvukové sady, scény či jednotlivého vyzvánění. Můžete si tak změnit systémové lišty, tak aby měla chromovou nebo dřevěnou texturu.
Mohu říct, že HTC je v tomto ohledu nejdále ze všech výrobců android komunikátorů, protože integrace Sense do operačního systému je velice komplexní. Za pochvalu stojí propracované widgety, integrace Facebooku do složky lidé
a podobně. Osobně se mi tato nadstavba velice líbí a pro někoho, kdo se nechce pouštět do experimentování s jinými launchery, je HTC Sense ideální.
Fotoaparát a video:
Telefon disponuje fotoaparátem, který dokáže pořizovat snímky o rozlišení 8Mpx a pořizovat video v kvalitě 720p. Snímky jsou poměrně kvalitní a na zachycení momentek to bohatě dostačuje. Při focení světlejších objektů, je někdy patrný lehký růžový nádech, ale tento nedostatek byl téměř odstraněn aktualizací systému. Jelikož fotoaparát disponuje Autofocusem, nemusíte se bát, že by snímky byly rozmazané. Celkově bych fotoaparát hodnotil jako lehce nadprůměrný
Baterie a výdrž
Výdrž telefonu je ovlivněna zejména velkým displejem, který při častém používání citelně ubírá energii. Opravdu bude záležet nejvíce na tom, co budete s telefonem dělat. Pokud ho budete používat jako navigaci, neobejdete se bez autonabiječky, protože telefon by se vám cca za 4 hodiny vypnul. Pokud budete s telefonem hodně telefonovat, psát sms, surfovat po internetu a hrát hry, nevyhnete se každodennímu nabíjení. Ovšem pokud telefon využíváte jen málo, máte prakticky pořád vypnutý displej a vypnutá data, můžete se dostat i na tři dny. Trochu zamrzí slabší kapacita baterie, pouze 1230MAh. Protože kdyby dalo HTC již od výroby baterii s kapacitou 1500MAh, kterou běžně používá konkurence, nebylo by pro většinu lidí dosažení výdrže dvou dnů problém.
Závěrečné hodnocení
Celkově bych telefon zhodnotil jako velice povedený. Jedná o možná nejvýkonnější jednojádrový telefon na trhu. Konkurovat mu můžou snad jen Samsung Galaxy S a sonyEricsson Xperia Arc. Kdo často prohlíží internet z mobilu nebo, kdo často píše, ocení zejména velký dotykový displej. Jako plus bych zmínil perfektní konstrukci a dílenské zpracování (vyjma první série, kde špatně lícoval spodek zadního krytu). Systém je perfektně odladěn a zatím to vypadá, že podpora od HTC bude ještě nějakou dobu fungovat. Navíc nabízí vysoce propracovanou nadstavbu systému HTC Sense, která může být pro mnoho lidí velice příjemná. Pokud využijete velký displej, určitě bych vám doporučil, zařadit tento kousek do možných kandidátů na koupi